Kadınlar için hamilelik ve anne olma süreci yanında bazı zorlukları ve zorunlulukları beraberinde getirmekte.

Kadınları en çok zorlayan durumların başında vücuttaki hızlı değişimler ve ani duygu degişiklikleri, ilerleyen zamanla da doğumun yaklaşmasının getiridiği stress gibi durumlardır.

Hamile kadınlar için stres, yaşanmaması gereken tehlikeli bir durumdur. Stres altında olan kadınların düşük yapabilme ihtimali vardır.

Kadının hamileliği sırasında dikkat edeceği nokta sağlığı olmalı, zihnini ve bedenini bebeğini dünyaya getirmeye hazırlamalı ve odaklamalıdır. Hamile kadınların yapacağı bazı egzersizler doğum anına hazırlanma açısından oldukça faydalıdır.

Bu egzersizleri sıralamak gerekirse bazıları şöyledir:

Anne adayları için ılımlı bir egzersiz olan tempolu yürüyüş, özellikle gebelik öncesi egzersiz yapmayan egzersize ilk defa gebelikte başlayan kadınlar için idealdir. Başlangıçta yeni, yorucu aktiviteyle başlanmamalıdır.

Günlük en az 30 dakika kadının tıbbi veya gebelik açısından engeli yoksa haftanın her günü olmasa bile haftanın 5 günü yürüyüş yapılmalıdır.

Hamile yogası olarak bilinen yöntemi uygulamanın kadınlara olan yararları ise şöyle, kadının hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyi hissetmesi, kasların esnemesi ve kuvvetlenmesi, özellikle (sırt ve bel kaslarını) krampları azalır.

Ayrıca nefes teknikleri ise kadının doğum sırasında çok işine yarayacaktır.

Kegel egzersizlerinin yapılması da hamile kadına birçok kolaylık sağlar. Bu egzersizlerin gebelik sırasında ve doğumdan sonraki dönemde yapılmasının kadına çeşitli faydaları vardır.

Kegel egzersizine başlar başlamaz fayda beklenmemelidir, hergün düzenli olarak egzersiz yapan kadında genellikle  4-6 hafta sonunda fayda görülmeye başlanır.

6 hafta boyunca Kegel egzersizi yapılmasına rağmen fayda görülmemişse kadının başka tedavi yöntemleri için doktora danışması önerilir.

Kadınlarda gebelik döneminde yapılabilecek en iyi sporlardan biri de yüzmedir. Suyun belli bir kaldırma gücü olduğundan anne adayını zorlamayan bir spor türüdür.

Yüzmeni, tüm vücut kaslarını çalıştıran ve geliştiren bir spor olması, kadının hamilelik sürecinde rahatlamasına imkan verir.  Kadınların dikkat etmesi gereken önemli nokta yüzülecek suyun temiz olmasıdır.

Hamilelik ilerledikçe yorucu egzersizler için kadın toleransı muhtemelen azalacaktır. Dinlenmek ve  yeterli uyku son derece önemlidir.

Düzenli Egzersiz, gebeliğe özgü değildir. Doğum sonrası ve tüm yaşam boyunca devam ettirilmesi gereken sağlıklı yaşamın önemli bir parçasıdır .