Plastik cerrahi ve estetik cerrahi müdahaleler günümüzde genç yaşlı pek çok kadın tarafından tercih edilmeye başlanmıştır.

Genç kız sayılabilecek 15-16 yaşlarındaki kızların bile estetik yaptırmaktan söz ettiğini duyabiliriz. Genelde güzel olma ve o güzelliğe bağlı olan her şeyin burun, dudaklar, kulaklar, ve cinsel organ gibi parçaların mükemmel olmasının isteği, genç kızları ve kadınları cerrahi yöntemlere yöneltir.

Kadınları herhangi bir deformasyona sebep olabilecek bir hastalık ya da rahatsızlık için de doktorlar gerek gördüğünde estetik cerrahiye yönlendirebilmektedir.

Ülkemiz kadınları arasında genelde en sık yapılan estetik ameliyatlar meme, burun, yüz germe, göz kapağı, kulak kepçesi ve yağ aldırma olarak bilinen vücut kontur cerrahisi uygulamalarıdır.

Yeni yeni de cinsel organ estetik ameliyatları kadınlar arasında yaygınlaşmaya başlamıştır.

Kadınlarda da vajinal yapı bozuklukları görülebilir. Yapı bozukluğuna bağlı olarak genişleme ya da yaş ilerlemesi dolayısıyla sarkma meydana gelebilir.

Yaş ilerlemesine ya da bilinçsiz cinsel hayata bağlı olarak oluşan genişleme için Vajinoplasti (Vajina Daraltma), vajinal bölgesinin renginden şikayetçi olanlar için Genital Bölge Beyazlatma operasyonu.

Orgazm problemi yaşayan ve vajinal şeklinden memnun olmayan bireyler için Klitoral Hudoplasti (Klitoris Düzeltme), Labioplasti (İç ve Dış Dudak Düzeltmesi), evlilik öncesinde bekaret durumu ile alakalı endişe yaşayan kadınlar için kızlık zarı (himenoplasti) dikimi.

Yine dış vajina görüntüsünden haz etmeyenler için ise Labia Majore Estetiği (Vajina dudağı estetiği) operasyonları günümüzde çoğu kişiye uygulanmaktadır.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber lazer operasyonlar ya da yağ enjeksiyonu gibi teknikler türemiştir.

Kadınlar için olası zararları ise operasyonun yapıldığı bölgeye göre değişim göstermektedir, yalnız değişmeyen tek şey çok ağrılı, acılı geçen iyileşme sürecidir.

Bunun dışında doku ölümü,mimik kaybı, yüz ifadesi değişmesi, doğal olmayan görünüm,burun gibi organlarda işlev eksiklikleri,his kayıpları gibi yüzlerce ihtimal ile karşılaşmak durumunda kalınabilir.

Plastik cerrahi öncesi var ise özel doktorunuzla fikir alışverişi yapmalı ve oluşabilecek zararları, komplikasyonlar hakkında bilgi almalısınız.

Doktorunuz sizi estetik için uygun görmeyebilir, bu gibi durumlarda doktorun tavsiyesine uymak kadın için en sağlıklı seçim olacaktır.